YURT YATIRIMLARINDA YATIRIM TEŞVİK GELİŞMELERİ

YURT YATIRIMLARINDA YATIRIM TEŞVİK 

YURT YATIRIMLARINDA TEŞVİK

25 YILLIK TECRÜBESİ İLE KONYA TEŞVİK DANIŞMANLIK

YENİ YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ İLE GELEN AVANTAJLARDAN YARARLANMANIZ İÇİN

ANKARA ve Konya ofisleri ile HİZMETİNİZDE..

Tüm Türkiye’ye hizmet vermekteyiz…

 

ogrenci yurdu icin yatirim tesvik danismanlik

Bizimle görüşmeden karar vermeyiniz=>

 

Tel : 0332 251 8585

http://konyatesvik.com.tr/ogrenci-yurtlarinda-yatirim-tesvik.html

 

81 ile üniversite sonrası daha da yakıcı hale gelen barınma sorunu, önemli bir yatırım alanı olarak dikat çekiyor. Özel sektör, öğrenci yurdu yatırımla-rını hızlandırmış durumda. Yatırım teşvik belgelerine göre bu yılın 9 ayın-da 68 özel öğrenci yurdu için teşvik belgesi alındı. Bu yurt yatırımlarının değeri 476 milyon liraya ulaşıyor. 34 farklı kentte yapılan yeni yurt yatı-rımlarıyla 23 bin 539 kişilik yeni ka-pasite yaratılacak.

 

Yurt yatırımlarında patlama var, 34 ilde 68 yurt yapılıyor

Yatırımcı yurt açığını gördü, 9 ayda 34 ilde 68 özel yurt yatırımı için teşvik alındı. Bu yurtların yatırım değeri 476 milyon lira.

 

Türkiye’de üniversite olmayan şe-hir yok. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) 2013’de üniversitelerin birinci sınıf-larına yerleşecek öğrenci sayısını 810 bine çıkardı. Bu sayı birkaç yıl önce 550 bindi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de yüksek öğ-retim öğrencilerine yönelik 2 bin 241 yurt var. Bunların bin 873’ü özel yurt. Bu yurtlarda toplam 414 bin 960 öğ-renci kalıyor. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (YURT-KUR) bağlı yurtların tam kapasiteyle çalış-madığı, çalışma ortamının tatmin edi-ci olmaktan uzak olduğu, bu nedenle de barınma sorununa karşın bu yurt-ların dolmadığı belirtiliyor. Özel sek-tör bu açığı değerlendiriyor. Başba-kan’ın açıklamaları sonrası da yurtlara yönelişin artabileceği gözönüne alın-dığında, bu alana yatırımların da ar-tacağı tahmin ediliyor. YURT-KUR’a bağlı yurtların yüzde 74’ü kız ve erkek yurtları şeklinde ayrı düzenlenirken yüzde 26’sı ‘karma yurt’ statüsünde. Karma yurtlarda kız ve erkek öğren-cilerin yatakhaneleri ya aynı binanın ayrı katlarında ya da ayrı binalarında olmak üzere düzenleniyor. 

 

Mardin’de 11 yurt => Mardin, özel yurt yatırımı için en fazla sayıda teşvik belgesi düzenlenen il olarak öne çıktı. Bu ilde 11 yurt için 72 milyon liralık teşvik alındı. Mardin TSO Başkanı Mehmet Ali Tu-taşı, “Üniversitemiz çabuk gelişti. İşi devlete bırakmadık. İşadamlarımız fa-külte binaları yaptı. Öğrenci sayısı kat-lanıyor. 11 yurt az bile. Mevcut öğrenci sayımız 5 bine gidiyor. Çocukların ne-redeyse tamamı il dışından geliyor. Kürt Enstitüsü’nün de etkisi olduğu söylenebilir ama asıl üniversitenin et-kisi var. Yedi – 8 fakülteye çıktık” dedi.  Teşvik belgelerine göre yine 6’ıncı bölge teşvikleri kapsamında yer alan Bitlis’te Karaman İnşaat, 120 kişilik öğrenci kapasiteli özel öğrenci yurdu için 2 milyon 173 bin lira teşvik aldı. Kredi Yurtlar Kurumu’nun bin 500 öğrenci kapasiteli bir yurdunun bu-lunduğu Tunceli’de de özel sektör ya-tırım atağına geçti. Tunceli’de 4 yeni öğrenci yurdu yatırımı için 12 milyon lira teşvik alındı. 

 

KATSO Başkanı Aslan: Hala yurt açığı var, rantabl bir iş alanı =>Selni İnşaat, Kastamonu’ya yapacağı 2 bin 100 kişilik özel öğrenci yurdu için 46 milyon liralık teşvik aldı. Bu bedel, yatırım teşvik belgeleri arasındaki en yüksek teşvik bedeli. Selni İnşaat yetkilileri, “Kaba inşaatımız devam ediyor. 14’üncü kattayız. 18 katlı olacak. 2014-2015 dönemine yetiştireceğiz” diye konuştu. Kastamonu’da özel öğrenci yurdu yatırımı için teşvik alan şirket sayısı 3. Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanı Selçuk Arslan, “Öğrenci sayımız bu yıl yaklaşık 17 bin. 2014’te yeni yapılacak fakülte binaları ile 25 bine ulaşacak. Devam eden 4-5 binamız var. Kastamonu Üniversitesi’nin öğrenci sayısı birdenbire arttığından özel yurt yatırımları da arttı. Şimdi yatırım teşvik belgeleriyle 2 bin 500 civarında da ek geliyor. Hala yurt açığı var. Rantabl bir iş. Öğrenci sayımızın 4 yılda 30 -35 binlere geleceğini düşünebiliriz. Kastamonu öğrencilerin yaşaması için ucuz, sakin bir şehir. Ulaşım kolay. Hacettepe Üniversitesi Kastamonu Tıp Fakültesi’ni de kentimize kazandırmak istiyoruz. Maden fakültesinin gündeme gelmesi söz konusu” dedi. Manisa ve Afyon’da... Parknet İnşaat, Manisa’ya yapacağı bin 500 kişilik özel öğrenci yurdu için 30 milyon 998 bin liralık teşvik aldı. CEYDORM özel öğrenci yurdu yetkilisi, “Eylülde hizmete başladık. Bin 500 kişilik öğrenci kapasitemiz var. Karma bir yurduz. Kız ve erkek öğrencilerimiz ayrı ayrı bloklarda kalıyor. Tek kişilik oda fiyatı yıllık 8 bin 856 lira” dedi. Afyonkarahisar’da yapılacak 2 bin 326 kişilik özel öğrenci yurdu için Astra Yapı 17 milyon 412 bin lira teşvik aldı. Uniyurt Yurt Müdürü Hüsnü Atak, “Kocatepe Üniversitesi kampüsü içindeyiz. UNİYURT Afyon’daki tek karma özel öğrenci yurdu. Öğrenci sayımız 2 bin. Seneye öğrenci 3 bin’e yaklaşacak. 2 blok daha yapacağız. Astra Yapı’nın henüz bir tane yurt yatırımı var. Ancak 2014 yılında İzmir ve Sakarya yeni yurtlar yapacağız. Bir de Zonguldak’ta yatırım yapacağız. Bunların hepsi farklı konseptlerde olacak. Türkiye çapında büyümeyi düşünüyoruz. Öğrencilerimize kariyer eğitimi, iş bulmak olanağı gibi hizmetler de sağlıyoruz” dedi.

 

 

 

Kezban KARABOĞA / Dünya Gazetesi

 

 

ogrenci yurdu icin yatirim tesvik danismanlik yurt yatırımlarında yatırım teşvik

 
 
 Yurt Yatırımlarında Yatırım Teşvik Gelişmeleri 
 Turizm Sektörü En Çok Teşvik Alan 2. Sektör Oldu 
 
 
     
 
 
Tropa Makine MetalLogo2
Üye Olun Bizden Haberiniz Olsun...
E-Bülten Üyeliği